Whisky of the week #17

15 Mar Whisky of the week #17

Whisky of the week #17: Jura 10
Czas trwania promocji: 16-22 marca

Cena: 11,50 PLN

 

Szacuje się, że liczebność jelenia szlachetnego na hebrydzkiej wyspie Jura przewyższa liczebość populacji ludzkie o 30 razy. Nawet sama nazwa Jura oznacza po norwesku „wyspa jeleni”. W wiosce Craighouse, w cieniu gór Paps of Jura mieści się gorzelnia. Z powodu prądu Golfsztorm klimat tak jest łagodny i rosną palmy. Aby tam się dostać, należy skorzystać z promu z wyspy Islay i potem pojechać drogą – jedyną, która jest. To tu George Orwell napisał swą powieść „Rok 1984”, a upamiętnia to whisky Isle of Jura 1984.

Uznaje się, że whisky produkowana tu jest od 1502 roku. Obecna gorzelnia założona została w 1810 r. Populacja wyspy liczyła wtedy około tysiąca mieszkańców – teraz jest ich mniej niż jedna czwarta tej liczby.

Woda pobierana przez gorzelnie tryska ze źródła Bhaile Mhargaidh po przepłynieciu przez kwarcyt i wrzosowiska. Używając lekko torfowego słodu, gorzelnia wytwarza lekką, wytrawną whisky, która nie jest typowa w porównaniu z innymi produktami z wyspy.

Whisky z gorzelni Isle of Jura dostępna jako 10-letnia Isle of Jura Single Malt, a także jako 16-, 21- i 36-letnia. W sprzedaży jest również jako 10-letnia Isle of Jura Legacy z beczek po sherry, 13-letnia wersja prosto z beczki oraz 30-letnia z jednej beczki. Istnieje również Isle of Jura Superstition, bez oznaczania wieku.

Wiek:
10 lat

Moc:
40%

Bukiet:
aromatyczny i wytrawny, skórka pomarańczowa i migdały, powiew dymu i słona bryza 

Smak:
lekki i wytrwany z nutami owocową i torfową oraz akcentem wrzosu, migdałów i sosny