Whisky of the week #48

23 Sty Whisky of the week #48

The Glenlivet Founder’s Reserve to klasyczny smak whisky w nowoczesnym wydaniu. Opakowanie w delikatnym, błękitnym kolorze „Georgian Blue” z jednej strony jest nawiązaniem do męskości i klasyki, z drugiej zaś stanowi nowoczesny i świeży akcent w świecie whisky. Wyraźny i dobrze widoczny podpis założyciela marki Georga Smitha umieszczony zarówno na butelce, jak i opakowaniu nawiązuje do historii marki i wyróżnia whisky na tle innych single maltów.

Founder’s Reserve jest oficjalnie następcą Glenlivet 12 Years Old, co dość zmartwiło amatorów tej jednej z najlepiej sprzedających się whisky single malt. Gdy wielu lamentowało z powodu tego posunięcia, ambasador marki powiedział, że „Founder’s Reserve jest bardziej wyrazista niż jej 12-letnia poprzedniczka. Ludzie oceniają whisky po wieku, a powinni na podstawie smaku.” 

Początki The Glenlivet
Rok 1824 to kluczowa data dla marki The Glenlivet, jednej z najbardziej znanych szkockich whisky single malt na świecie. W tym właśnie czasie George Smith założył własną destylarnię w odległej Livet Valley. Jego whisky dojrzewała w ręcznie robionych beczkach wyzwalających bogaty, zrównoważony smak słodu. Przez kolejne lata whisky Glenlivet cieszyły się uznaniem i współzawodniczyły ze sobą. W 1884 roku podpisano dokument, który wyróżnił oryginalną whisky George’a Smitha i nadał jej pierwszą w regionie licencję oraz prawo do wyłącznego użytkowania nazwy The Glenlivet.

Destylarnia używa nietorfowego słodu jęczmiennego z zimnej, miękkiej wody czerpanej ze studni Josie’s Well. Dojrzewanie odbywa się głównie w w beczkach po cherry ale nie jest dominujący smak produktu finalnego.

200 lat doświadczenia
The Glenlivet Founder’s Reserve to zwieńczenie prawie 200-letniego doświadczenia i pasji. Kunszt Master Distillera – Alana Winchestera sprawił, że powstała whisky o charakterze i smaku oddającym pierwotną wizję założyciela destylarni The Glenlivet. Trunek wyróżnia się zbalansowanym, łagodnym i głębokim smakiem, w którym wyczuwalne są delikatne aromaty owoców cytrusowych, zwłaszcza słodkiej pomarańczy i gruszki.

Barwa: Szlachetne złoto
Aromat: Delikatny aromat owoców cytrusowych z wyczuwalną nutą słodkiej pomarańczy
Smak: Doskonale wyważona i niezwykle delikatna. Przeważają słodkie, owocowo-pikantne nuty pomarańczy i gruszek, z lekko wyczuwalną słodyczą karmelizowanych jabłek
Finisz: Długi, kremowy i delikatny