Whisky of the week # 43

13 Mar Whisky of the week # 43

 
 Whisky of the week #43: The Arran Lochranza Reserve
Czas trwania: 20 – 27 marca 2016
Cena: 11.00
 
Gorzelnia Isle of Arran została założona w 1995 r. w miejscowości Lochranza na północy wyspy Arran, w jednym z najpiękniejszych miejsc Szkocji. 
 
Arran ma długą historię produkcji whisky. Ocenia się, że w XIX w. na Arran było ponad 50 producentów whisky, w większości nielegalnych. Nie powinno więc dziwić, że określenie „woda z Arran” (Arran Water) było synonimem whisky i w pewnym momencie uważano ją za najlepszą w Szkocji. Oddalenie wyspy i koszty transportu zmusiły jednak producentów do zamknięcia zakładów.
 
Potrzeba było zachęcającego przywódcy założyciela gorzelni Harolda Currie, aby wskrzesić przemysł whisky na wyspie. Gorzelnia Isle of Arran to dedykowany obiekt o nowoczesnej architekturze. Gorzelnia pobiera miękką, torfową wodę z jeziora Loch na Davie. Whisky dojrzewa częściowo w beczkach z białego dębu amerykańskiego po bourbonie, a częściowo w beczkach z europejskiego dębu po sherry. 
 
The Arran Lochranza Reserve dojrzewa w beczkach po bourbonie i sherry. Zastąpiła ona The Arran Original w połowe 2014 roku
 

Bukiet:
zielone jabłka, skórka cytryny, odrobina mlecznej czekolady z nutką jęczmienia i morza toffee

Smak:
pomarańczowa marmolada, jagody, cytrusy

Finisz:
delikatny, odrobina jagód i toffee

ARRAN LOCHRANZA_nuty