Whisky of the week #15

Spencer Pub - whisky of the week

04 Mar Whisky of the week #15

Whisky of the week #12: GLENFIDDICH 15

Czas trwania: 02-08 marca

Cena: 11,50/40ml

 

12 -letni Glenfiddich to pozycja, od którego dobrze rozpocząć swoją przygodę z whisky single malt. Ponadto jest to najlepiej sprzedająca się; od lat nie ma sobie równych.

Glenfiddich po gaelicku oznacza „dolina jeleni”, co znajduje swoje odzwierciedlenie w logo brandu. Gorzelnia założona w 1886 rou przez Williama i Elizabeth Grantów rozpoczęła produkcję w Boże Narodzenie 1887 r. i od pięciu pokoleń stanowi własność rodziny, która nią również zarząda.

Cała woda używana do produkcji, począwszy od zacieru, aż po napełnienie butelek, jest czerpana z jednego miejsca, źródła Robbie Dhu Spring. Stąd też hasło gorzeli: „Jedyne źródło inspiracji”. Alembiki końcowej destylacji są niezwykle małe i stanowią dokładną replikę trzech alembików zakupionych przez Williama Granta w 1886 roku.

Glenfiddich to jedyna gorzelnia w regionie Highland, w której zwiedzający mogą się przyglądać całemu procesowi produkcyjnemu, od przygotowania zacieru słodowego, aż po rolewanie gotowej whisky do butelek.

Jasnozłoty kolor i delikatny smak whisky Glenfiddich zawdzięcza lekko torfowemu słodowi i dojrzewaniu głównie w wykonanych z dębu amerykańskiego beczkach po bourbonie.

 

Wiek:
12 lat

Moc:
40%

Bukiet:
wyraźnie świeży i owocowy zapach, z nutką gruszki

Smak:
charakterystyczne słodkie, owocowe nuty, przechodzące w smak toffi, śmietany, słodu i przechodzi w subtelny posmak dębu

Finisz:
długi, gładki, aksamitny finisz